Przepompownie sieciowe służą do tłoczenia ścieków sanitarnych, deszczowych oraz drenażowych w układach kanalizacji grawitacyjno – ciśnieniowych i ciśnieniowych. W zależności od rodzaju oraz ilości pompowanego medium różnią się one budową i wyposażeniem.

Zbiorniki pompowni
Studnie mogą być wykonane z betonu C35/45, polimerobetonu, PEHD oraz laminatu o standardowych średnicach od 1000 do 3000 mm (ponadto istnieje możliwość wykonania zbiorników o innych wymiarach dla projektów indywidualnych).

Korpusy pompowni posiadają:

  • otwory z przejściami szczelnymi do podłączenia rurociągów grawitacyjnych i tłocznych,
  • otwory do zamontowania kominków wentylacyjnych,
  • otwory kablowe,
  • profilowane dno zapobiegające odkładaniu osadu w pompowni,
  • stopy przeciw wyporowe (przy wysokim poziomie wód gruntowych) zapobiegające wypłynięciu zbiornika,
  • otwory włazowe dostosowane wielkością do zainstalowanych pomp.

Pompy
Kładąc duży nacisk na niezawodność i sprawność swoich produktów Firma Inżynierska Manta stosuje pompy wiodących producentów. Do tłoczenia ścieków sanitarnych wykorzystujemy głównie pompy z wirnikiem vortex charakteryzujące się wysoką odpornością na zatykanie oraz pompy z rozdrabniaczem których główną cechą jest znaczna wysokość podnoszenia. Do ścieków deszczowych używamy wysokosprawnych pomp z wirnikami kanałowymi. Liczba zamontowanych pomp zależy od ilości przetłaczanych ścieków.

Sterowanie
Urządzeniem zawiadującym pracę całej pompowni jest szafa sterownicza. W obudowie wykonanej z tworzywa o stopniu ochrony IP66 zainstalowane są sterownik programowalny, zabezpieczenia elektryczne pomp, gniazda serwisowe, gniazdo do podłączenia agregatu prądotwórczego oraz inne elementy służące prawidłowemu funkcjonowaniu pompowni. Sterownica współpracuje z pływakowymi sygnalizatorami poziomu, sondą hydrostatyczną lub ultradźwiękową zamontowanymi w komorze pompowni. W szafie sterowniczej opcjonalnie może zostać zamontowany modem GSM przesyłający informacje SMS o stanach awaryjnych pompowni bądź modem GPRS współpracujący ze stanowiskiem operatorskim przekazującym pełną informację o stanach pracy pompowni.

Wyposażenie wewnętrzne
Rurociągi tłoczne w pompowni, drabina oraz pomost obsługowy wykonane są z elementów nierdzewnych. Właz pompowni dobrany jest wielkością do zastosowanych pomp. Standardowo wykonany jest ze stali nierdzewnej, natomiast dla wersji przejezdnej jest żeliwny. W pompowni zamontowane są żeliwne kulowe zawory zwrotne oraz zasuwy odcinające miękko uszczelnione (opcjonalnie zasuwy nożowe).

Wyposażenie dodatkowe
Opcjonalnie na życzenie Państwa w pompowni mogą zostać zamontowane takie urządzenia jak: żurawik do wyciągania pomp, kosz osadczy, przepływomierz elektromagnetyczny, kominki z filtrem z węgla aktywnego oraz inne elementy wg potrzeb klientów.